سارا امانی بابادی عضو شورای مرکزی مجمع دانش آموختگان  خوزستان:

مطالبات مردم خوزستان در آستانه ی چینش کابینه ی  جدید دولت دکتر حسن  روحانی 

تاریخ معاصر خوزستان پیوندی عمیق و ناگسستنی با صنعت و انرژی دارد،  کافیست به دهه های نه چندان دور مراجعه کنیم تا برپایی اولین دستگاه های حفاری را برای استخراج نفت که در کنار خود منجر به شکوفایی صنعتی و به تبع ان ، تولید نخستین مشاغل مربوط به این صنعت می شد ، اشکارا ببینیم. صنعت در ایران ، از خوزستان به منصه ی ظهور نشسته است و مرز آبی این استان نقش بسزایی در توسعه ی  صنعتی داشت ، حمل و نقل دریایی و تجارت آبی از مرز های آبی خوزستان در کنار صنعت ،این استان را در کشور و چه بسا در خاورمیانه ، به نگینی توسعه یافته از صنعت و تجارت تبدیل کرد و موتور محرکه ی اقتصاد کشور را نیز روشن ساخت .


خوزستان به عنوان قطب صنعت نیشکر، نفت، صنایع شیمیایی، فولاد و لوله سازی، پلاستیک و انرژی برق آبی در,کشور نقش بسزایی در تولید، اشتغال و رشد اقتصادی کشور داشته است .

متاسفانه به دلیل مدیریت نا صحیح دولت های نهم و دهم و رکود اقتصادی در کشور ، این استان نیز با افول مواجه شد و استانی که زمانی ماوای مناسبی برای جویندگان مشاغل صنعتی به وجود آورده بود و همچنین با وجود بندرهای متعدد ، سهم بسزایی در بازرگانی و تجارت داشت ، مشمول عقب گرد صنعتی و اقتصادی شد.

اگرچه استان خوزستان همواره نقش تعیین کننده ای در اقتصاد کشور ، از درآمد تا تامین الزامات بخش صنعت ، کشاورزی و انرژی ، داشته است اما  همچنان از توزیع نامتوازن امکانات ، پایین بودن سطح رفاه عمومی ، عدم احقاق حقوق اولیه ی شهروندی ، عدم استفاده از نیروی انسانی بومی و .... در رنج است.

پدیده ی ریزگردها در ده سال گذشته ، جیره بندی آب آشامیدنی در بعضی از شهرها ، آب آشامیدنی نا سالم در اغلب شهرها و بیکاری ، عدیده ترین مشکلات استان بوده ، که در دولت های نهم و دهم به اوج خود رسیده اند و باشروع دولت جناب آقای روحانی ، اراده ای جدی برای پایان دادن به این معضلات به وجود آمد و با شکل گرفتن توافق برجام و رفع موانع در صدور نفت ، واردات و صادرات و برداشته شدن بسیاری از تحریم ها ، کم کم نور امید برای حل بحران های استان در دل مردم صبور این خطه تابیدن گرفت . 

خوزستان با وجود دارا بودن توانایی  های متعدد صنعتی ، تجاری ،کشاورزی وانرژی ، از یک سو و داشتن استعدادها و پتانسیل گسترده وکارآمد در بخش نیروی انسانی از سوی دیگر ، هیچ گاه نتوانست نقش بارزی در تعیین سیاست های اقتصادی و انسانی کشور داشته باشد. در واقع در تمام دولت های محترم پس از انقلاب ، نوعی بی توجهی به سرمایه های انسانی استان وجود داشته است.

 در آستانه ی انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ ، با وجود اینکه همواره عده ای معلوم الحال تلاش می کردند یاس و نومیدی به مردم تزریق و حل مشکلات استان را سیاه نمایی کنند تا ارای مردم را به نفع جناح مخالف دولت تدبیر و امید سوق دهند،  مردم استان خوزستان در ۲۹ اردیبهشت ، با عزمی راسخ و اراده ای مصمم و خلل ناپذیر و با امید به تدابیر جناب آقای روحانی ، بار دیگر ایشان را با رای قاطع ، روانه ی پاستور کردند ، تا این بار بزرگترین مطالبه ی خود ، یعنی استفاده از نیروی فرهیخته ، متخصص و با تجربه ی  خوزستانی در کابینه ی جدید را با جدیت دنبال کنند و شاهد به ثمر نشستن این خواسته ی خود باشند.

 در واقع مردم خوزستان ،  همچنان که  مغلوب جنجال آفرینی عوام فریبان  و سیاه نمایان ، نشدند و با وجود مشکلات عدیده ، هوای ایشان را در انتخابات داشتند ، این بار چشم دارند ، ریاست محترم جمهور،  هوای هم میهنان خوزستانی اش را در چینش کابینه داشته باشند وهمان گونه که خوزستانی ها از هیچ همراهی تاکنون دریغ نورزیده اند و همواره در برابر ناملایمات ، از جنگ تحمیلی گرفته تا تحریم های خرد کننده ، شجاعانه ایستاده اند ، از این پس با داشتن فرزندان تاثیر گذار خود در حوزه های انرژی و صنعت (از جمله جناب پروفسور برات قبادیان )در وزارتخانه های مرتبط بتوانند دولت محترم دوازدهم را یاری رسانند و همه ی ملت ایران ، به ویژه  مردم خوزستان از مواهب این تصمیم ، بهره مند شوند و خونی تازه در شریان های اقتصادی این استان جاری شود.